„Maria Westonová vám poslala žiadosť o priateľstvo. Lenže tá je už viac ako 25 rokov mŕtva.“
Novinka Žiadosť o priateľstvo je výborný triller so zaujímavou zápletkou, tajomnou minulosťou a nečakanými zvratmi.
Laura Marshallová debutuje práve touto knihou s názvom Žiadosť o priateľstvo (Friend Request) a už len ten názov hovorí o súčasnej dobe plnej internetu a skrytých identít, kedy každý z nás môže byť vo virtuálnom svete hocikým. Dej knihy sa rytmicky s pribúdajúcim napätím strieda medzi rokmi 1989 a 2016.
V 1989 autorka v knihe opisuje život na strednej škole, kedy nie sú najdôležitejšie známky, ale priateľstvá a túžba zažiariť, byť populárnym. Hlavná postava Louise je obyčajné mladé dievča, ktoré nijako nevyniká,a keby sa silou vôle nedostala do obľúbenej školskej partie, nikto by o nej nevedel, že vôbec existuje. Najdôležitejšie je zapadnúť a mať priateľov znamená rozdiel medzi životom a smrťou.
Od skončenia strednej školy ubehne mnoho rokov, a z dievčenských favoritiek a stredoškolských fešákov vyrastú dospelí ľudia, majú svoje rodiny, deti, povolanie a úplne iný život. Už po pár stranách sa ocitáme v roku 2016. Louise má o 25 rokov viac, je mamou 4-ročného Henryho, pracuje ako bytová dizajnérka a už 2 roky je rozvedená so svojím manželom a spolužiakom Samom.
Maria Westonová je tiché dievča, ktoré sa do malého mestečka Norfolk prisťahovala so svojou rodinou z Londýna a nijako nezapadá do triedneho kolektívu. Ale napriek tomu vzbudzuje u svojich spolužiakov pozornosť aj pohŕdanie zároveň. V postave Marie autorka vykresľuje obeť šikany v škole, a tým naznačuje nebezpečenstvo a krutosť v skutkoch mladých ľudí. Vypočítavé hry a kanadské žartíky sú každodennou súčasťou života stredoškolákov. Na strednej škole sa vždy tvorili skupinky – u chlapcov aj u dievčat, a najzásadnejšie boli rozdiely medzi obľúbenými a zabudnutými spolužiakmi. Každý z nás to aspoň sčasti zažil možno už od základnej školy. V tejto knihe je to o to intenzívnejšie a miestami desivejšie. Na každej škole sa vždy nájde jedno pekné, sebavedomé a zlomyseľné dievča, jeden príťažlivý chalan, ktorý sa páči všetkým dievčatám v triede a jedno zakríknuté poctivé dievča, ktoré nikto nechce do partie.
„Väčšinou šikanujú tí, ktorí sú vo vnútri neistí.“
A presne takto je to aj v knihe Žiadosť o priateľstvo, ktorá vám nedá vydýchnuť, kým ju nedočítate až do konca. Okrem kriminálnej zápletky je zásadnou témou aj šikanovanie, ľudské slabosti, drogy, klamstvá a pretvárka. Keď sa dejovo v knihe ocitáme v roku 1989, sme svedkami mnohých nepríjemných situácií, kedy jedno dievča chce byť konečne obľúbenou, milujúcou, populárnou a musí preto spraviť aj nemožné, resp. to, čo od nej vyžaduje zvyšok partie. Tu sa autorka zamýšľa nad tým, prečo to vlastne robia, prečo ešte takmer deti dokážu robiť zlé veci, vedia sa rozhodnúť pre zlo, čo ich k tomu vedie, čo ovplyvňuje ich konanie. Šikana nie je nič príjemné, a autorka nám ponúka vysvetlenie práve v slovách, že väčšinou šikanujú tí, ktorí sú vo vnútri neistí. Osoba, ktorá hoci sa zdá, že sa jej nič nedotkne, že je sebavedomá, má v skutočnosti problémy sama so sebou a je neistá, preto potrebuje robiť rozbroje a stavať ostatné dievčatá navzájom proti sebe. A práve v takejto chúlostivej situácii sa ocitá hlavná postava Louise voči svojej priateľke Marii. Osobou nabádajúcou ku zlobe, je ďalšia spolužiačka – sebavedomá Sophie, ktorá jednoducho potrebuje nejakú obeť na svoje nebezpečné hry a prostredníčkou má byť práve plachá Louise.
„Škola a spolužiaci sú len malou časťou (tvojho) života.“
Vracajúc sa o 25 rokov neskôr na príbehu vidíme, čo všetko sa zmenilo nielen v živote Louise, ale aj Sophie, Sama, a iných spolužiakov. Dá sa zmeniť minulosť, napraviť nejako? Ako sa zmieriť s vecami, ktoré sme v minulosti napáchali? A kto je v skutočnosti za zločinom spáchaným na Marii? Žije vôbec Maria? Odpovede na tieto a mnohé iné otázniky nájdete jedine pri začítaní sa do tejto fascinujúco napínavej knihy.
„Ak niečo necháte za sebou, myslíte si, že je koniec, že je to preč. Seba však za sebou nechať nemôžete – lebo toto ste vy, toto je váš život a iný už nedostanete.“
Musím povedať, že napriek tomu že je Laura Marshallová debutantkou prostredníctvom tejto knihy, je výborne napísaná, a striedanie časového pásma bolo výborne zvládnuté. Autorka vie presne, kedy sa zo súčasnosti vrátiť do roku 1989 a jej školských čias.
Je ideálnou knihou na večerné čítanie. Miestami mi opäť raz pripomínala bestsellerovú knihu Dievča vo vlaku, v závere ju takmer prekonala, stačí si ju už len prečítať a rozlúšťiť hádanku z minulosti. Lebo veci nie sú vždy tým, čím sa zdajú.
„Pravda sa nešikovne derie na porvch a už nič nie je ako predtým, minulosť nezmizla.“