DIEŤA 44- Tom Rob Smith

Pri písaní románu Dieťa 44, ktorým Tom Rob Smith debutoval, sa inšpiroval skutočnou historickou postavou, sovietskym sériovým vrahom Andrejom Čikatilom, ktorý v rokoch 1982 – 1990 brutálne zabil vyše päťdesiat osôb, prevažne detí. Kniha vyniesla Smithovi nomináciu na prestížnu Man Brookerovu cenu a preložili ju do viac ako 30 jazykov. 

V knihe Dieťa 44 sa dejovo ocitáme v „dokonalom“ Rusku 50. rokov minulého storočia, kedy je pri moci Stalin a na nastolení poriadku v štáte pracujú krutí, nemilosrdní a chladní velitelia z MGB, ktorí cítia nevyhnutnosť strážiť revolúciu pred nepriateľmi. V tomto duchu ochrana štátu znamenala viac ako záujmy jedného človeka alebo tisícky ľudí. Navyše, v tomto období už v Moskve, a iných ruských mestách vyčíňa masový vrah detí. 

Hlavná postava, Lev Demidov je dôstojník Ministerstva štátnej bezpečnosti (MGB), predchodcu neslávne známej tajnej polície KGB.

Všetko sa začína vraždou malého chlapca pri železničnej trati v Moskve. Leva Demidova o tom informujú ako o nehode, nie o zločine. Lev v knihe vystupuje ako rozvážny, ale verný štátu, ktorý trestá každú zradu či neprispôsobenie sa. Autor ho tak stavia do pozície predstaviteľa policajnej moci, vyšetrovateľa, neskôr vyhnanca, zradcu a muža na úteku. A práve to robí knihu pútavou a plnú zvratov. Osud hlavných hrdinov – Leva a jeho ženy Raisy je neľahký, veľakrát musia bojovať o svoj život: V meste Vuaľsk, kam ich MGB pošle za trest na znak degradácie dôstojníka Leva Demidova, natrafia na ďalšie obete masového vraha. 

Aj keď sa musím priznať, že sa mi spočiatku táto kniha čítala veľmi ťažko a veľakrát som odkladala čítanie jej ďalších stránok na neskôr, niektoré udalosti boli naozaj surové, kruté a bolo mi zaťažko to pochopiť. Ale napriek tomu hodnotím túto knihu ako výbornú. Bolo tam všetko, čo má dobrá kniha mať – zaujímavý dej, silné postavy, neopätovaná láska, nespravodlivosť, boj o prežitie, kriminálna zápletka, verné opisy udalostí aj jednotlivých miest. Je vidieť, že autor bol inšpirovaný mnohými dielami a vo svojom poďakovaní v závere sa zmieňuje o mnohých zdrojoch a pomoci ľudí, vďaka ktorým táto kniha vznikla. 

To, čo sa zdalo v úvode knihy ako bezvýznamné, nadobudlo reálnejšiu podobu takmer v závere knihy, alebo aj skôr, ak si čitateľ dokáže pospájať niektoré súvislosti. Okrem prvej zdanlivo pôsobiacej nehody chlapca na železničnej trati sa v knihe toho udeje ešte veľa. Rovnako ako zo zdanlivo pokojného a normálneho manželstva Leva a jeho ženy Raisy sa časom vykreslí dokonalá lož a vzájomná nedôvera. „Putom medzi nimi nebola láska, ale prežitie za akýchkoľvek okolností. „

Čo by ste urobili, ak by ste museli zradiť svojich najbližších? Tri životy za jeden život vlastnej ženy.“

V knihe prevláda špionážna tematika, kruté prejavy jej potláčania vo vás možno vyvolajú hrôzu a nepochopenie, ale autor to podáva presne tak, ako to v Stalinovom Rusku ináč ani byť nemohlo. Ľudia, ktorí pôsobili usporiadaným životom, mohli ľahko viesť dvojitý život, alebo tí, čo nevedeli o ničom, mohli veľmi ľahko prísť o všetko, o svoj domov, deti, o svoj život. Chudoba je tu na dennom poriadku. Ľudia často umierajú od hladu, ich život je bezcenný. Nevlastnia nič, dokonca ani samých seba. 

Je lepšie, keď trpí desať nevinných, než keď unikne jeden špión.“

Autor tiež poukazuje na rozdiely medzi východným a západným svetom, všetko čo je proti revolúcii, musí byť potlačené, zlyhanie je neprípustné. V Sovietskom zväze budujú bezpečný štát, v ktorom niet zločinu (aj keď len naoko). Tejto ilúzii istý čas verí aj dôstojník Demidov, ale až vďaka vyhnanstvu a nezradeniu vlastnej ženy pochopí, ako veľmi sa mýlil. Je úžasné pri čítaní sledovať, ako sa mení nielen jeho doterajší život v boj o prežitie, ale aj jeho osobný vzťah k žene a k jej vnímaniu okolia, štátneho systému aj vlastného manžela. 

Ak aj máte počas čítania tejto knihy nepríjemné pocity, udalosti sprevádzané hrôzou, ponižovaním, nespravodlivosťou a smrťou vami určite vnútorne zamávajú, všetko toto vám bude v určitých miestach dávať sčasti nejaký zmysel, aj keď si budete želať, aby to utrpenie konečne skončilo. Autor nás však v závere odmení zaujímavým rozuzlením zápletky a silnými charaktermi hlavných postáv, ako aj vynaliezavými spôsobmi ako zvíťaziť nad nespravodlivosťou a potrestať vinníka. 

Dieťa 44 nadobúda na atraktívnosti aj vďaka filmovému spracovaniu, ktoré hodnotím vcelku kladne, musím naozaj oceniť autentické prostredie a silné herecké obsadenie, aj keď boli pozmenené niektoré detaily dôležitých udalostí z knihy, a samozrejme aj niektoré mená. A fakt, že kniha bola inšpirovaná skutočnými udalosťami, jej pridáva na jedinečnosti.

Knihu Dieťa 44 odporúčam prečítať tým, ktorí majú radi povojnové príbehy, plné napätia a nebezpečenstva, nebude to však ľahké čítanie, ale za to kvalitné a autentické. Myslím si, že všetky knihy, ktoré boli neskôr sfilmované, majú vždy niečo do seba, sú to knihy, ktoré nám dlho ostávajú v pamäti a nedajú sa s ničím porovnať. 

Zdieľať :

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *