Z letnej známosti nesmrteľný príbeh lásky
Wallerov román Madisonské mosty ako predloha k filmu.
Kniha Madisonské mosty vyšla po prvýkrát na Slovensku v roku 1994. Odvtedy viackrát zmenila obálku, originálnu i filmovú. Minulý rok vyšla opäť vo vydavateľstve Lindeni v menšom formáte.
S názvom Madisonské mosty si automaticky spojíme rovnomenný film s hereckými hviezdami Meryl Streepovou a Clintom Eastwoodom.
Legendárny romantický príbeh o jednom mužovi a jednej žene, ktorí sa nikdy predtým nestretli. A predsa, akoby sa celý život poznali. Francesca Johnsonová a Robert KIncaid. V priebehu pár dní sa z nich stanú priatelia i milenci.
Ako vznikol román Madisonské mosty
Román je netypickým ľúbostným príbehom, ktorý vyrozprávajú autorovi Robertovi Wallerovi samotní príbuzní Francescy Johnsonovej z amerického okresu Madison. Znie to pritom tak tajomne, aj keď sa na prvý pohľad zdá, že pôjde o jednoduchý príbeh lásky.
.“Jeden muž. Jedna žena. Horúce leto. A krátka známosť, ktorej vášeň pretrvá naveky.“
Aj keď autor býva k takýmto druhom žiadostí skeptický, presvedči ho fakt, že sú ochotní pricestovať zo vzdialeného okresu k nemu do Iowy
Waller pri písaní románu vychádza najmä z denníkov Francescy Johnsonovej a spomienok jej dcéry a syna. Okrem toho autor sám podnikne cestu na severozápad USA. V jeho prieskume nechýbajú tiež informácie získané z fotografických esejí Roberta Kincaida.
Dej románu je vykreslený tak, ako by vám všetky tie udalosti rozprávali obaja hrdinovia. Čitateľ vďaka tomu nazerá do ich životov a ich srdca.
Klišé či úprimný príbeh?
Samotný príbeh môže znieť ako klišé, ale nie je. Ide o ten najúprimnejší príbeh lásky, v ktorom nehrá rolu ani čas ani miesto. Jednoducho plynie. A nedá sa od neho vzdialiť.
Sám Waller hneď v úvode upozorňuje na jednu vec: „Nie som si istý, kde sa končí veľká vášeň a začína sa sladkastá sentimentalita. Náš sklon robiť si posmešky z prvej možnosti a nálepkovať rýdze a hlboké city ako ufňukanosť nám sťažuje vstup do ríše jemnosti – a ten je potrebný na pochopenie príbehu Francescy Johnsonovej a Roberta Kincaida.“
Fotograf Robert Kincaid sa jedno leto v roku 1965 vydáva do okresu Madison, aby pre National Geographic nafotil miestne kryté mosty. Keď sa jedného dňa potrebuje opýtať na cestu, zamieri k osamelému domčeku, kde stretne Francescu Johnsonovú, ženu v domácnosti a manželku miestneho farmára.
Osudové stretnutie, zakázaná láska
Toto stretnutie hneď od začiatku v čitateľovi vyvoláva zvedavosť. Príťažlivosť medzi fotografom a farmárkou je očividná, ale citové puto, to sa vytvorí postupne. Robert je ten, ktorý dokáže Francrescu od srdca rozosmiať, koho zaujímajú jej tajné sny. Francesca zažíva úžasný pocit v prítomnosti muža, ktorý vie, čo je to láska k žene.
Madisonské mosty je román, ktorý má jednoducho atmosféru. Práve cez autorove riadky priam cítite to letné sparno, zvírený prach, keď Robert štartuje svoju starý chevrolet, tanec v kuchyni pri sviečkach a Francescin smiech.
„Obaja sme stratili sami seba a stvorili sme niečo iné, čosi, čo existuje ako prepletenie nás dvoch.“
Aj keď sa môže zdať, že sa celá kniha krúti len okolo týchto dvoch hrdinov, nie je celkom tak. Autor venuje priestor aj vierohodným opisom miesta i okolnostiam, ktoré osudovému stretnutiu predchádzali. V knihe sa vraciame v spomienkach Francescy k letu 1965. Kniha však zachytáva aj obdobie, keď sa už Robert a Francesca stretnúť nemôžu.
Aké je čaro Madisonských mostov
Madisonské mosty je kniha, ktorá sa číta so zatajeným dychom. A predsa nejde o napínavú drámu. Ale v povedomí čitateľov, ktorí si túto knihu prečítajú, zostane tento román navždy nezabudnuteľným príbehom. Autor verí, že zažijeme to, čo zažil on. „V ľahostajných priestoroch svojho srdca azda nájdeme miesto – ako Francesca Johnsonová- , kde sa možno znova roztancovať.“