Niekoľko storočí kritici umenia považovali slávneho talianskeho umelca Caravaggia za surovca a výtržníka, ktorého dielam chýbala hĺbka..
Caravaggio prekročil hranice sakrálneho umenia, no vytvoril čosi jedinečné. Všetko, čo namaľoval, vyvolávalo v tej dobe polemiku. On však maľoval tak, ako to vnímal, veril, že tieň odhaľuje podstatu. Maľoval podľa živých predlôh.Jeho modelmi boli jednoduchí ľudia i prostitútky. Jeho smrť zostala záhadou dodnes.
Caravaggio je ústrednou historickou postavou v knihe Meno písané krvou, ktorú vám chcem v tejto recenzii predstaviť.
Knihy “zo života slávnych” v krásnej edícii vydavateľstva Slovenský spisovateľ majú niečo do seba. Ich stránky nám nielenže opisujú dielo a život známych osobností, ale vpúšťajú nás do jedinečného zákulisia svetom uznaných diel a objavov.
Knihu o Caravaggiovi som si nevybrala náhodne. Nevyznám sa dobre v umení, ale to mi nebráni v tom, aby som sa čo to o umelcoch prečítala. Fascinuje ma ten pocit, keď čítam o tom ako slávne diela vznikali, ako ich majstri tvorili a ako svet zmenili.
Meno písané krvou od waleského spisovateľa Matta Reesa nie je rozsahom dlhá, ale vystihuje to podstatné zo života slávneho talianskeho umelca. Caravaggio, ako vieme, priniesol svetu techniku temnosvitu. Maľoval tak, ako nikto iný pred ním. Bol toľkokrát kritizovaný, a niektoré jeho obrazy boli objednávateľmi nakoniec odmietnuté. Ale i tak… jeho život bol zaujímavý a dá sa povedať, že aj dosť dobrodružný. Sám bol zástancom toho, že v živote občas treba vyhľadávať nebezpečenstvo, lebo práve to dodávalo životu svoju osobitú príchuť.
Celým menom Michelangelo Merisi pochádzal z mestečka Caravaggio v Milánskom vojvodstve. Po smrti otca sa ho ako polosirotu ujala šľachtická rodina Colonnovcov., ktorá ho pri prvom spozorovaní umeleckého talentu poslala na štúdia do Milána. Po smrti matky sa jeho novým pôsobiskom stal Rím. Pre umelca neurodzeného pôvodu je Rím mestom krčiem, bojov na nože a prostitútok, až kým nedostane objednávku namaľovať portrét pápeža.
Hneď v úvode knihy nás autor oboznamuje s postavami, ktoré sú zahrnuté v zozname na ľavej stránke úvodnej kapitoly, čo je veľká pomôcka. Predsa len sa v deji vyskytuje väčšie množstvo postáv a veľa talianskych mien, ktoré nemusia byť čitateľovi známe. Dej sa však vyvíja plynule a nezabieha do vzdialenej minulosti. Kniha je rozdelená na tri časti,, Každá z nich sa odohráva na inom mieste. Prvá sa začína Caravaggiovym pôsobením v Ríme a týka sa vzniku jeho diel ako boli Povolanie Svätého Matúša, Loretánska madona, Smrť Panny Márie a Madona s hadom. Druhá časť sa odohráva na Malte, kam musel Caravaggio ujsť. Tam portrétuje veľmajstra z Rádu maltézskych rytierov Wignacourta a vzniká tu tiež obraz Sťatie Jána Krstiteľa. A posledná časť sa odohráva najprv v sicílskom Palerme a následne sa umelec utieka do Neapola, kde krátko pôsobil pred svojím útekom na Maltu. V Neapole vznikajú ďalšie z nezabudnuteľných umelcových diel – napr. Sedem skutkov milosrdenstva či Dávid s hlavou Goliáša.
Meno písané krvou je životopisný román, nie je to žiadna encyklopédia umenia.
Pútavý, beletrizovaný príbeh o Caravaggiovi vás strhne každou prečítanou stranou, jazyk je prispôsobený dobe, v ktorej slávny umelec žil, aj keď niektoré výrazy by som skôr vynechala ako použila. Nič to však nemení na dokonale vyskladanom deji s prehľadnými udalosťami a reáliami barokového Ríma, centra maliarov a sochárov 16 storočia
Román Meno písané krvou môžem len odporučiť. Až skončí táto pandémia, na zoznam plánovaných miest pridávam hneď niekoľko múzeí s vystavenými Caravaggiovými dielami, ktoré nájdete v závere knihy v úhľadnom zozname. ako veľké plus od autora, Matta Reesa.
Meno písané krvou, ďalšia výborná kniha, ktorá bude mať čestné miesto v mojej knižnici.