RAFFAEL, MALIAR V RÍME- Stephanie Storeyová

Raffael patril k najinovačnejším, moderným umelcom svojej doby. Svojimi maľbami túžil svet ohnúť k dokonalosti. Tvrdil, že pre Rím bol pridobrý. Román Stephanie Storeyovej Raffael, maliar v Ríme verne zachytáva život tohto umelca, ktorý bol zároveň aj najväčším rivalom Michelangela. Alebo aspoň sa za neho považoval. Aj on chce byť tým, čo namaľuje svet taký, akým sa stal. 

“Keď svetu predstavíte maľbu, nemáte možnosť ovplyvniť spôsob, akým bude prijatá. Všetok čas ste strávili tým, že ste sa sústreďovali na každý tieň, na každý záhyb, na každú vrásku. Presvedčíte sám seba, že každý uhol hlavy, ohyb členka, počet záhybov na závese je dôležitý a má význam. Presvedčíte sám seba, že všetko je zmysluplné.. ale ľudia vidia, čo chcú vidieť.”

Pápež Július II. povoláva oboch umelcov do Ríma. Michelangelo maľuje strop v Sixtínskej kaplnke a Raffael zdobí pápežove súkromné apartmány. Podarí sa mu svojimi maľbami poraziť slávneho maestra Michelangela? Autorka v románe zvolila ľahší štýl, ktorým sa akoby čitateľovi prihováral sám Raffael. Je priamy i vtipný. Máte pocit, že vám ten príbeh podáva skvelý rozprávač, ktorý opisuje niektoré scény do detailov, iných vás na niektorých miestach ušetrí. Je to niečo, s čím sa až tak často v knihách nestretávam. A bolo mi to sympatické. Ale nejde samozrejme o žiadnu nevážnu beletriu. Práve naopak, je vidieť, že si s tým autorka dala dosť práce, čo potvrdzuje aj doslov v závere. Táto kniha je skvelým zoznámením sa s umelcami talianskej renesancie, najmä teda Raffaela a Michelangela. V podstate v nej po celý čas ide o také malé súperenie. Ale zaujímavá je časť v príbehu, kde sa jeden druhému navzájom zdôverujú. Raffaeolvým cieľom pri príchode do Ríma však stále zostáva poraziť geniálneho sochára a maliara Michelangela Buonarottiho.

Román Raffael, maliar v Ríme je pútavá kniha nielen o kráse umeleckých diel a ich vzniku, ale aj charakteroch jednotlivých postáv, oddanosti, krutosti aj intrigách doby, v ktorej Raffael Santi žil a tvoril. Ako vieme, zomrel mladý, ale svet na neho nezabudol. Na knihe sa mi páčilo, že sa autorka nesústredila len na jednotlivé jeho diela, ale i na život samotného umelca. Kto bol jeho múzou. ako tvoril, aký bol. To všetko sa v knihe dočítate. Je samozrejmé, že žiadny súčasný autor nezobrazí historické postavy najrealistickejšie. Ale verím, že sa svojimi slovami snažia aspoň priblížiť a vykresliť danú postavu čo najvernejšie. Aby sme my čitatelia mali predstavu, aké teda mohli byť, v našom prípade brilantný Rafael, maliar dokonalosti (ako ho mnohí nazývali).

Tento román je veľmi príjemným čítaním. Krátke kapitoly a pútavý dej len napomáhajú jeho obľúbenosti. Autorka sa už predtým predstavila predchádzajúcou knihou Olej a mramor. A pre milovníkov umenia je aj román Raffael, maliar v Ríme povinnou jazdou. Je iné tie umelecké diela vidieť na vlastné oči, nielen o tom čítať. Ale pri knihe si vieme toho predstaviť viac ako pri pozeraní sa. Musím vyzdvihnúť aj krásnu obálku, na ktorej je vyobrazené dielo, Triumf Galatey, freska nachádzajúca sa vo Villa Farnesina neďaleko Vatikánu.

“Kniha Raffael, maliar v Ríme je zasadená do pestrého prostredia, oživená zaujímavými postavami a vyznačuje sa fascinujúcim dejom, v ktorom sugestívne ožívajú dvaja renesanční majstri a bok po boku kráčajú temnými sieňami Vatikánu.”

Zdieľať :

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *