„Stopy sú vždy. Ide o to, aby sme mali bdelé oko a objavili ich. Vyšetrovanie pozostáva z malých kúskov. Musíte mať hlavu na to, aby ste ich správne usporiadali a zbadali súvislosť v tom, čo ostatným nedáva zmysel.“
Nová kniha z detektívnej série z pera J.L. Horsta SÚMRAK bola pre mňa prvou knihou, ktorú som od tohto nórskeho spisovateľa prečítala. Takže som ju nemala s čím porovnať, postupne som spoznávala jeho štýl písania, postavy z jeho predošlých detektívnych románov Bolo to niečo nové, nečakane dobré a veľmi čitateľné. Knihy Jorna Liera Horsta nie sú siahodlhé, a ani Súmrak nie je výnimkou.
V príbehu tejto knihy sa vraciame spolu s mladým policajtom Williamom Wistingom o 33 rokov do minulosti. V nórskom meste Larvik sa zozimnieva a na policajnom oddelení riešia v tomto období opakované lúpeže, a tou najčerstvejšou je krádež bankového trezoru dvoma páchateľmi. Vyšetrovania sa ujmú jeho skúsenejší kolegovia. Nečakane sa však mladý policajt s pomocou svojho priateľa Ruperta dostane k inému prípadu. Jeho inštinkt mu nahovára, že musí najprv vyriešiť takmer storočnú kriminálnu hádanku.
V stodole, ktorú už roky nikto nepoužíva, objavia staré auto s dierami po guľkách. Autor nám takto postupne dávkuje kúsky 60 rokov starej skladačky. Wisting ako začínajúci policajt uvažuje inštiktívne, aj keď pritom robí drobné chybičky. Prekvapilo ma na tom to, ako ho hlavný vyšetrovateľ vo všetkom podporoval, čakala by som, že by mu na posilnenie príbehu autor pridal zopár prekážok. Takto má Wisting, aj keď ešte nie je vyšetrovateľom, plné ruky práce s vyšetrovaním záhady zničeného veterána ukrytého v stodole. Potrebuje zistiť, kto bol šofér, komu auto patrilo a čo sa vlastne stalo, že o ňom nikto nevedel.
„Spánok neprichádzal. Ležal a uvažoval o starom aute v stodole a dverách zamknutých zvnútra. Zaujímalo ho, kto tam auto zaviezol a ukryl ho pod celtovinu. A ako je možné, že dvere sú zamknuté zvnútra i zvonka?“
Pri čítaní tejto knihy som sa nemohla ubrániť pocitom, ako keď som občas v televízii sledovala známy seriál Odložený prípad. 60 rokov starý príbeh o stratenom aute s nákladom aj šoférom a návrat do 20. rokov minulého storočia som si pri čítaní predstavovala presne ako v tom seriáli, len s tým rozdielom, že prípad väčšou mierou vyšetroval jeden muž. V tomto detektívnom románe vystupujú aj ženské postavy. Autor vykresľuje Williama Wistinga nielen ako poctivého začínajúceho policajta, ale aj ako vcelku vzorného otca polročných dvojičiek a starostlivého manžela Ingrid. V príbehu sa objavujú ďalšie postavy a celý prípad sa začína zamotávať.
„Zle chápaná lojalita nasmerovala vyšetrovanie celkom iným smerom. V tom spočívala podstata lži. Prikrášľovala pravdu. Zahladzovala chyby druhých.“
Úlohou Wistinga je nanovo poskladať minulosť… aby bol obraz toho, čo sa stalo, postupne stále jasnejší. A práve to robí túto knihu zaujímavou. Nie je tam nič navyše, ani tam nič nechýba, jednotlivé kapitol sú výborne rozdelené, a čo ma potešilo, dejovo nadväzovali na seba, autor neskákal z obdobia do obdobia.
Súmrak je detektívka, ktorá vás núti premýšľať a špekulovať, skladať zvyšné kúsky krimi hádanky, túžite „dovidieť“ konečne na koniec príbehu. Vďaka starému prípadu s veteránom a stodolou sa policajtovi Wistingovi podarí vyriešiť aj lúpež bankového trezoru a nájsť vinníka.
Záver knihy je skvelým rozuzlením prípadu a napravenia chýb z minulosti, nájdenia všetkých stôp, ktoré po činoch druhých zostali. A až v tomto bode sa ocitáme naspäť v prítomnosti, kedy konečne začíname všetkému chápať. Táto kniha nesklamala, bolo v nej napätie, zápletka, charakterovo silné postavy, tajomstvá a postupné odhaľovanie pravdy.
Túto knihu môžem len odporučiť, pre mňa to bolo vcelku rýchle čítanie, keďže ma príbeh veľmi zaujal, a určite mám v pláne prečítať si aj predošlé knihy od J. L. Horsta.