2. diel zo série Outlander Vážka v jantári je opäť príjemným návratom do minulosti. Diana Gabaldon nás v románe zavedie do škótskej Vysočiny, ale i do Paríža. Kniha nadväzuje na prvú časť Cudzinka, kde je hlavnou postavou Claire Randallová. Opäť sa v deji striedajú dva svety – rok 1745 a 1968. Na rozdiel od Cudzinky sa teda časovo posúvame o 23 rokov dopredu, keď sa stretávame s novými postavami – a to s Clairinou dcérou Briannou a mladým oxfordským profesorom Rogerom McKenziem.
Vážka v jantári je z historického hľadiska podrobnou výpoveďou o dôležitom medzníku v dejinách Škótska – posledné škótske jakobitské povstanie z roku 1745. Pre Škótov bola tragickým predelom bitka pri Cullodene. Menšina Angličanov a najmä Škóti z Vysočiny zostali verní zosadenej stuartovskej dynastii a usilovali sa o jej návrat na anglický a škótsky trón. Po krvavej porážke pri Cullodene nastali na škótskej Vysočine kruté časy, keď sa krv prelievala na rozkaz škótskeho princa Karola Edwarda Stuarta.
Čo môžete urobiť, ak už dopredu viete, čo sa stane? Keďže Claire prežila život v inom storočí, pozná sled dejín a vie, čo sa stane. Ale čo ak sa podujme na úlohu zabrániť istej udalosti? Dá sa vôbec zabrániť povstaniu?
Clarin manžel Jamie sa však nemôže len tak vrátiť do rodného Škótska, a tak s ňou zostáva istý čas vo Francúzsku. Tu sa v deji pohybujeme medzi francúzskou smotánkou a kráľovským dvorom, kde sa Jamie a Claire zapletajú do politických intríg a špionáže. Zároveň však vedia, že musia nejako zabrániť stuartovskému povstaniu a následnej porážke jakobitov.
“A preto musím ísť s mužom – synom môjho kráľa, za ktorým ma povolala povinnosť a česť, aby som ho nasledoval, a medzitým hľadal prostriedky, ako prekaziť jeho záležitosti, ktoré som sa zaviazal podporovať. Zaprisahal som sa za životy tých, ktorých milujem a zrádzam česť, aby tí, ktorých si ctím, prežili.”
Je fascinujúce, ako dokáže Diana Gabaldon zakaždým ponúknuť iný pohľad do histórie. V jej príbehoch je spojitosť medzi minulosťou a prítomnosťou vždy najsilnejšia. Láka vás do svojich osídiel romantiky a historickej drámy, kde nebude chýbať vášeň, česť, láska, zrada. Vážku v jantári tvoria stránky plné dávnych mýtov, náročných bojov a riskantných činov. Celý dej je ako vstup do magického sveta, do minulosti, ktorá je zároveň pre hlavnú postavu Claire i prítomnosťou.
Stuartovské povstanie a bitka pri Cullodene je nosnou témou celej knihy. Aj keď z dejín vieme, ako sa to celé skončí, stále sa kdesi skrýva nádej, že to vo Vážke v jantári môže predsa len dopadnúť inak. Alebo sa jednoducho minulosť nedá zmeniť.
Pre priaznivcov histórie, obzvlášť tej škótskej či anglickej je táto kniha ako stvorená. Ale rovnako si ju zamilujú aj čitatelia, ktorí obľubujú dobré romány plné drámy a tajomna.
Pre mňa bola táto kniha najdlhšie čítanou knihou, venovala som jej asi najviac času a párkrát som ju aj odložila a po čase sa k nej vrátila. Začiatok knihy bol veľmi sľubný, potom prišla časť odohrávajúca sa vo Francúzsku a neviem povedať presne čím to bolo, ale tu sa moje čítanie zastavilo. Ale nakoniec prišlo vyslobodenie z krízy, keď sa dej presunul do Škótska, a to už som bola opäť vo svojej koži.
Kniha má 7 častí a množstvo kapitol s výstižnými názvami. Písmo je v románe menšie, čo po večeroch trochu sťažuje čítanie (aspoň mne), ale pri dobrom svetle sa to dá. Román ako taký sa mi páčil, niektoré postavy mi utkveli v pamäti, autorka nesklamala a opäť primiešala do deja ľúbostný príbeh s veľkou dávkou napätia a silných vášní. Avšak Cudzinka sa mi páčila o niečo viac ako Vážka v jantári. A teším sa na ďalšiu časť – Moreplavec, ktorá ma svojou anotáciou zaujala asi najviac.